Sol-Ark 30K-3P-208V-N Commercial 30kW All-in-One Inverter, IP65 UL 1741 3-Phase High Voltage Inverter
SKU: 30K-3P-208V-N
Product Summary
The Sol-Ark 30K-3P-208V-N Commercial Inverter is a powerful solution designed for native 208V Three Phase applications, making it great for light commercial ventures and high-end residential installations. This inverter also incorporates an MPPT system with a 3-stage battery charging algorithm.
Specifications:
- 39,000W of Max Allowed PV Power
- 500VDC Max PV Voltage
- MPPT Voltage Range: 170-500V
- 4 MPPTs
- 100A of Battery Charge Current
- Idle Consumption: 60W
- 96% Efficiency
- 300V+ battery voltage
- Hybrid All-In-One unit
- UL 1741-2001 Certified
- Weight: 176lbs
- Dimensions (H×W×D): 35.2×20.8×11.6in
Log in to check member price and detailed stock information.
| Need more than what's available? Tell us what you need and we can source it for you. |
Current Connected is YOUR Sol-Ark product specialist
The Sol-Ark 30K-3P-208V-N Commercial Inverter
The Sol-Ark 30K-3P-208V-N offers both AC and DC coupling, a maximum output of 30kW, and includes a 200A Transfer Switch with an ultra-fast 5ms response time. With four MPPT channels, you can efficiently manage and harvest energy from various inputs, and the built-in PV disconnect switch and rapid shutdown keep your entire system safe. The inverter also provides continuous AC grid/generator power at 72kW with a 200A input.
Features:
- 200A built-in transfer switch