Disconnect solar panels at the twist of a switch with the IMO SI32-PEL64R-8 DC Disconnect Switch. Rated for 600Vdc and up to 32Adc, this disconnect switch is ideal for all weather conditions and for up to four strings (four positive and four negative wires).
Add this to any rooftop or ground-mount solar installation.
Specifications:
  • Max Current Rating: 32A
  • Max Voltage Rating: 600VDC
  • Dimensions (H×W×D): 9.45×4.72×6.141in
  • Protection Rating: NEMA 4X
  • Guaranteed arc suppression (3ms typical)
  • Operator independent switching mechanism
  • Also available in: 2 string (4 pole) and 3 string (6 pole) versions
Temporarily out of stock
We are working on restocking this item
Log in to see additional stock details
Description
This disconnect switch is polarity independent, meaning that there are no set positive or negative positions in the switch, and it is rated for up to 600Vdc at up to 32Adc. With the high amperage rating, it is possible to create parallel connections within the switch.